Vyhľadávať v tomto blogu

utorok 22. februára 2011

Bez skalpela, prosím!

Bez skalpela, prosím!
Driete v posilňovni trikrát do týždňa a vysnívaná postava je v nedohľadne? A tie tukové vankúše na sebe tak neznášate! Možno ste už rozmýšľali, že si ich dáte dsať, ale pri predstave, ako sa do vás zarezáva skalpel, vám naskakujú zimomriavky. Dobrá správa je, že existuje liposukcia, pri ktorej sa vás skalpel nedotkne a po ktorej môžete ísť onedlho do práce.


Človek má stály počet tukových buniek. Tie nepribúdajú ani neubúdajú, iba zväčšujú alebo zmenšujú svoj objem. No a ten môže, ak mu v tom výdatne pomáhate, narásť do nezvládnuteľných rozmerov. Čo s tým? Môžete začať športovať, skúsiť rôzne diéty, alebo sa s tým zmieriť a tvrdiť, že moletky sú sexi. Alebo môžete ísť na liposukciu. Teraz ste si určite predstavili, ako ležíte na operačnom stole takmer rozštvrtená, ako sa vo vás rýpu a zoškrabujú tuk, ako ste mesiac opuchnutá, a to nehovoríme o jazvách, ktorých sa už nezbavíte. Tento hororový scenár môžete vymeniť za celkom pohodový a príjemný. Na svete je novinka, ktorá má veľkú šancu poslať klasickú liposukciu do historických príručiek o medicíne. Tumescenčná liposukcia je pohodlná, takmer bezbolestná, a čo je najdôležitejšie, spája sa s ňou oveľa menej rizík ako s bežnou liposukciou pri celkovej anestézii.

Pri plnom vedomí
„Odsávaná oblasť je napustená roztokom, ktorý obsahuje okrem iných látok aj anestetikum na lokálne znecitlivenie a tiež látky, ktoré zabraňujú krvácaniu,“ vysvetľuje plastický chirurg MUDr. Martin Šimkanin zo špecializovaného centra na tumescenčnú liposukciu Medicom VIP v Bratislave zásadné rozdiely medzi klasickou a tumescenčnou liposukciou. „Roztok sa vstrebe do tukových buniek, ktoré zväčšia svoj objem, navzájom sa separujú a lepšie sa tak odsávajú. Môžeme preto používať tenké kanyly, ktoré odsávajú tuk síce pomalšie, ale súmerne, pričom nenarúšajú závesný aparát kože,“ hovorí chirurg. Nevznikajú tak žiadne nerovnosti na koži a aj hojenie po zákroku je ľahšie, lebo koža sa lepšie fixuje na svalovú spodinu a rovnomerne na ňu priľne v celom rozsahu odsávanej plochy. „Obrovské plus je aj to, že klient je počas celého zákroku pri vedomí, môžeme s ním komunikovať a skorigovať prípadné nerovnosti. Pretože koža sa správa inak vo vodorovnej a inak vo vertikálnej polohe. Ak sa mi niečo nezdá, pacienta si počas zákroku postavím a skontrolujem, či je všetko v poriadku. To je pri celkovej anestézii nemožné,“ dodáva MUDr. Šimkanin. Po napustení sa roztok nechá približne polhodinu pôsobiť a potom začne lekár odsávať. „Robí sa to kanylami, ktoré sú napojené na odsávací prístroj. Otvory, cez ktoré sa kanyla zavádza, sú maximálne 4- až 5-milimetrové, preto ich po zákroku netreba zošívať. Stačí ich prelepiť špeciálnou páskou, ktorá priblíži okraje ranky k sebe a v priebehu siedmich dní sa koža zahojí.“ Následné dva až tri týždne sa nosí elastická bielizeň ušitá priamo na mieru. Po 24 hodinách sa už môžete sprchovať a po piatich dňoch dokonca aj ľahko športovať.
Bez bolesti
Aj pri tumescenčnej liposukciii treba rátať s istými pooperačnými nepríjemnosťami. Hoci sa zákrok robí s tenkými kanylami, môže dôjsť k prechodnému porušeniu nervových zakončení, ktoré sú zodpovedné za citlivosť. Dva až tri mesiace môžete mať v operovanej oblasti pocit menšej citlivosti, to sa však časom upraví. Po operácii sa vyskytujú podliatiny, ktoré sa vstrebú maximálne do dvoch týždňov. Bolesti sa obávať nemusíte, maximálne vás môžu trápiť pocity podobné „svalovici“, ktoré sa po niekoľkých dňoch stratia. Jedinou závažnejšou komplikáciou môže byť infekcia
 v oblasti otvorov po kanylách. Aby jej lekári predišli, pred zákrokom dostanete infúziu s dávkou antibiotika. Po operácii je potom dôležité dávať si pozor pri sprchovaní, aby sa do rán nedostala voda.
Chce to čas
Na druhý deň po zákroku síce môžete ísť do práce, ale na to, aby ste sa pochválili sukňou menšou o dve čísla, si budete musieť ešte počkať. „Koža potrebuje čas, aby sa prispôsobila novým podmienkam. Prvé zmeny sú badateľné po troch až štyroch týždňoch.“ Po dvoch mesiacoch si vašu štíhlejšiu postavu všimne už aj okolie. Pozitívne zmeny v upravovanej oblasti môžete sledovať ešte pol roka až rok od zákroku. Ideálne výsledky sa dosiahnu, ak koža nie je poškodená striami, celulitídou a je pružná. „Pri liposukcii sa odstraňujú tri štvrtiny z celkového množstva tukových buniek v danej oblasti. Zvyšok buniek zodpovedných za tvar kože nachádzajúci sa v tenkej vrstve v podkoží sa zachováva. Ak by sa odstránili, na pokožke by vznikli rôzne nepravidelnosti. Zachované tukové bunky už nikdy nevytvoria taký objem, ako keď ich bol plný počet. Preto je efekt trvalý,“ vysvetľuje chirurg Martin Šimkanin. Nezabúdajte však, že tuk sa môže ukladať v iných partiách tela.

Ak si myslíte, že liposukcia je zázračný prostriedok na riešenie obezity, mýlite sa. Bohužiaľ, ani liposukcia nie je ideálna pre všetkých. No mala by pomáhať korigovať kritické partie s nadbytkom tuku, ktorého sa neviete zbaviť prirodzenou cestou.
 

Pravdupovediac, nechcelo sa nám veľmi znova sa vracať k téme liposukcie, o ktorej sme už – a dosť kriticky – pred časom písali. Takých, ktoré by to chceli vyskúšať, ale tak trochu sa boja, je však medzi vami dosť. V Medicom VIP nám ponúkli, že skôr, ako túto formu liposukcie odporučíme aj vám, môžeme si ju vyskúšať na vlastnej koži. Pre istotu. Tou odvážnou sa napokon stala Ľubica Tóthová, grafička Rebeccy:
Nikdy som sa netrápila pre pár kíl navyše, ale aj tak som si povedala, že by bolo celkom fajn vylepšiť si postavu. Po úvodnej konzultácii, keď sme sa s doktorom zhodli, že odsávaná časť bude práve bruško, som prišla na zákrok. Najskôr som dostala tabletku na upokojenie (pre istotu), potom si ma doktor odfotil (aby mal s čím porovnať výsledok) a napokon mi pokreslil brucho fixkou (aby vedel, kde má odsávať). Sestrička mi zaviedla infúziu s antibiotikami a zákrok sa začal. Najskôr mi napustili brucho tekutinou, ktorá ho znecitlivela, čo som pociťovala ako jemné štípanie. O chvíľu som mala pocit, že mi brucho privalil desaťkilový kameň, ale to už začalo účinkovať anestetikum. Pri odsávaní som necítila nič. Asi po troch hodinách (toľko trval celý zákrok) som odchádzala ľahšia o liter tuku a oblečená v elastickej spodnej bielizni. Tú som nosila dva týždne, aby sa mi postava správne formovala. Po prvých dvoch dňoch, keď zo mňa vytekala prebytočná tekutina a keď som v noci ležala pre istotu iba na chrbte, som mohla už celkom pohodlne sedieť. Ak si odmyslím opuchnuté a stvrdnuté brucho, všetko prebehlo veľmi ľahko. A po troch dňoch som mohla normálne fungovať. Zaujímavé bolo, že po zákroku som nemala žiadne bolesti, len pocit svalovice. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára